All Sailing Dinghies for sale in Surrey
Owned by one family since new but has very little use in the last 5 years.
Full racing spec
Standard mk2 sail (ILCA 7) in 9/10 condition
Standard mk2 sail (ILCA 7) 7/10 condition
Radial sail (ILCA 6) 6/10 condition
( all 3 sails have been stored rolled on tube)
Top section
Standard bottom section
Radial bottom section
8:1 downhaul
Rooster carbon tiller and extension
Polilite mainsheet
Harken blocks
New top cover
Older top cover to be used for trailing
Bottom cover
Road trailer
Foil bag
Gunwale hung launching trolley.
Carbon mast section also available at additional co...
read more
| Year: | 2014 |
| Length: | 4.23m |
| Location: | UK |
| Price: | £3,250 |
| Status: | Available |
View Details |
Circa mid 80s pink hulled Laser (sail number 122400) with standard rig for sale; purchased off the 1986 women’s European Laser champion in late 80s; stored in dry garages, in great condition and ready to sail. No trailer. Please ask for more photos....
read more
| Year: | 1985 |
| Length: |
4.2m |
| Location: |
UK |
| Price: | £750 |
| Status: | Available |
View Details |
SOLO 2318
Fibreglass hull; original sail
Good fairly new cover
Launching Trolley
Ready to sail...
read more
| Length: | 3.78m |
| Location: | UK |
| Price: | £100 |
| Status: | Available |
View Details |
A special Ovington K1 made specifically for Jeff VB. It has a super racing pedigree both in the hands of Jeff and subsequently Geoff King. Always pampered therefore in super condition. Comes with trolley/ under and over covers/ carbon tiller extension/ rudder and mast foot bags/ compass bracket/ 3 suits of sails , one for windy days/ one for club racing/ one for open and championship events.
Long term injury forces sale so a very competitive price for a super Ovington K1.
Can help with delivery if needed....
read more
| Year: | 2022 |
| Length: |
4.50m |
| Location: |
UK |
| Price: | £8,350 |
| Status: | Available |
View Details |
Lovely Fairey Falcon. ‘Titania’ Sail Number 1, built by Fairey Marine in 1957. Lovely condition with nearly new Batt sails (and older sails). Historic and usable, hot moulded ply so very strong construction.
On Indespension Coaster road trailer - trailer has new winch and new hubs fitted last year.
Seagull Century outboard, old lifeboat oars and rollocks and a family supply of life jackets all included.
Beautiful, sea worthy boat that will take a 5/6 person family. Super stable and solid. We just don’t have the time to use her so want to find a good home for the season....
read more
| Year: | 1957 |
| Length: | 16' |
| Location: | Godalming UK |
| Price: | £2,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Sail number 47792
In great condition, previous squad boat for youth racing.
Harken race fittings
6 training sails
1 hardly used racing sail
1 spare boom
Foil bag
Top cover
Under cover
Collapsible aluminum launching trolley
Hull has been pressure tested
New self-bailer fitted...
read more
| Length: | 3.40m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,500 |
| Status: | Available |
View Details |
This sailing dinghy is complete, in good condition, and ready to sail. Its an all-GRP Graduate - a SuperGrad. It comes with excellent sails, built-in buoyancy, self-bailers, boom-up cover, launching trolley and many other extras. More photos available. Any questions? - just ask....
read more
| Length: | 12' 6" |
| Location: | UK |
| Price: | £475 |
| Status: | Available |
View Details |
2000 dinghy for sale. Built by Racing Sailboats. Competitive boat in good overall condition, raced at club, open and nationals level. Includes mainsail and jib in good condition, additional jib, and two spinnakers (one unused). Rudder bag, top cover, and towing top cover and undercover plus Combi trailer
Sailed in Chichester harbour, lightly used since the crew grew up and moved to Scotland in 2020. Much loved UK built boat - reluctant sale ahead of a move north and inland.
Available to view near Woking, Surrey...
read more
| Year: | 2013 |
| Length: | 4.4m |
| Location: | UK |
| Price: | £5,000 |
| Status: | Sold |
View Details |
GP14 ready to sail for the summer.
Mainsail and Jib both in good condition.
Boom up cover included.
Oars and rowlocks.
Outboard bracket.
GRP hull, solid, some extra support added on the transom. One section of rubbing strip needs replacing.
Combination launching trolley and road trailer are in sound condition.
Currently stored in Ottershaw, Surrey.
Reason for sale, we bought a new larger dinghy....
read more
| Length: | 4.27m |
| Location: | Ottershaw, Surrey UK |
| Price: | £350 |
| Status: | Available |
View Details |
Topper 47853 - race ready, watertight and lightly used in the last few years - selling to move to a bigger boat.
Comes with 3x 5.3 sails: 1 training sail and 2x race sales in excellent condition. Harken outhaul, 6:1 kicker, 6:1 downhaul, well prepared foils, carbon tiller.
Collapsible aluminium trolley. Foil bag, mast bag, top and bottom cover.
Well prepared boat ready for the coming season!
Currently at Island Barn sailing club...
read more
| Year: | 2016 |
| Length: | 3.4m |
| Location: | Island Barn UK |
| Price: | £1,350 |
| Status: | Available |
View Details |