Private Sailing Dinghies for sale in the UK
Keyhaven Scow
Excellent condition. Inbuilt buoyancy. I have had the boat for 5 years and she has had many recent upgrades including running rigging and a new sail. Cover and launching trolley included....
read more
| Year: | 2008 |
| Length: |
3.40m |
| Location: |
UK |
| Price: | £2,500 |
| Status: | Available |
View Details |
This boat was built to an unbelievable standard by Andy Miles and sent to Nigel at Paintcraft about 10 years ago for a total paint and varnish. Since then the previous owner (who bought it in 2000) had very little use and from 2012 onwards even less. I bought it by chance as he also sails an Osprey which again looked after by Paintcraft. So, I've kept it in its original condition since and like him the numbers are approaching 80 (he's well over 80) and feel its time to move on. "I need more lead in the c/board"
So, complete with combi trailer; 10" wheels, HD Dacron sa...
read more
| Year: | 1999 |
| Length: | 4m |
| Location: | Sheerness UK |
| Price: | £1,800 |
| Status: | Available |
View Details |
Winder Mk1 Solo FRP, c/w two Dacron main sails (by North - one of which is a laminate ST2K), combi trolley & road trailer, cover and ready to sail.
C. sleaved Selden mast & Boom, Winder Rudder.
Usual scuffs - but in good order and ready to race....
read more
| Length: |
12' 5" |
| Location: |
Ripon Sailing Club UK |
| Price: | £2,850 Including VAT |
| Status: | Available |
View Details |
Our beautiful flying fifteen Commanche is now available for sale due to lack of use.
Sail number 3006 she is a Silver Fleet boat which we have had success in over the years.
The boat comes with everything needed to get on the water with an extensive sail wardrobe, an excellent keel on wheels trailer with the bonus of two spare wheels and of course a top cover that's in good condition.
We have owned the boat 20 years and will be sad to see her go, but due to not really having anywhere local to us to sail her it's time for her to go to pastures new.
If you have any questions a...
read more
| Length: |
16' |
| Location: |
UK |
| Price: | £800 |
| Status: | Available |
View Details |
The Topper Topaz is a versatile sailing dinghy for either single or double hander sailing. The Topaz comes complete with launch trolley. Boat and Trolley in Good condition, Cover in need of some repair. offered complete with boom, mainsheet, jib sheets, rudder, tiller, dagger board, battened main sail and jib sail....
read more
| Year: | 2003 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £450 |
| Status: | Available |
View Details |
Very good condition Winder Fireball, been in storage since before Lockdown. Just to be clear this boat is in Shetland so factor that in if you are interested, I would be willing to ship it to Aberdeen Quayside for collection. Boat has North sails and standard Winder set up, adjustable jib rods etc. Foils are good no chips. Has a boom down cover and an under cover. Trailer will get new bearings and wheels for sale as these have been sitting quite some time. Jib is very new maybe used 6 times, main and kite are 5/10.
There is some delamination around both side cover tank hatches but nothing ser...
read more
| Year: | 2000 |
| Length: | 4.93m |
| Location: | UK |
| Status: | Available |
View Details |
I sailed this dinghy on a 3 day cruise around Anglesey in October and spent the 12 months prior to that getting her ready for the journey. She is fully specced and ready to go, based in North Wales and will be a brilliant cruising boat for her next owner.
She is Sail Number 110 and built circa 1980
New in 2025:
Jeckells cruising main with two rows of reefing lines
Jib halyard
Main halyard
Shrouds
Forestay
New reefing lines
Boat cover by Sail Register - Mast up or down and whilst towing
Floorboards
100w flexible solar panel
Hartley toe straps
Tiller extension
Bailers
Mast...
read more
| Length: | 4.27m |
| Location: | Llanfairfechan UK |
| Price: | £2,000 Tax Paid |
| Status: | Available |
View Details |
• Holt built GRP Hull, redecked in Sapele marine ply, (deck epoxy and PU coated)
• Kept dry in brick garage
• Racing mainsail, cruising mainsail and jib,
• Proctor mast and Holt Allen boom
• 1979 4.3m
• Combi Road trailer and Launching trolley
• Boom up top cover
• Oars, anchor, ratchet main block, Jib pole, rudder, tiller
• Buoyancy bags and sail numbers need attention, road tyres inflated but very old
• Sailed all over the Solent and raced, not recently...
read more
| Year: | 1979 |
| Length: | 4.3m |
| Location: | Chandlers Ford UK |
| Price: | £1,100 |
| Status: | Available |
View Details |
Nacra 15 number 255
Excellent Nacra well set up for youth pathway
Very little sea/beach sailing, as mostly inland.
Comes with new cover, excellent set of sails (used less that 15 days)
Upgraded main sheet and main sheet blocks
Launching wheels and horseshoes
Road trailer with large box
Currently lying Datchet Water SC...
read more
| Length: | 15' |
| Location: | UK |
| Price: | £12,500 |
| Status: | Available |
View Details |
Winder Mk2 Solo, complete boat on the water. Sail number 5955, built June 2021.
Selden D+ mast, Dacron C2 sail, Harken fittings, Cunningham 8.1, extra inhaul control, rudder up haul lead to tiller.
Hydralite flat over-cover. Winder twin cradle launch trolley.
Excellent condition, 10-15 hours on the water. Kept garaged....
read more
| Year: | 2021 |
| Length: | 3.80m |
| Location: | Kingsbridge UK |
| Price: | £7,500 |
| Status: | Available |
View Details |