Private Sailing Dinghies for sale in the UK
Lovely Mirror dinghy 'Billy Blanche' for sale. Hull Number 68827 built by Bell Woodworking Ltd in 1991.
Racing version with epoxied external joints. Hull & decks in very good condition for age. Freshly painted & varnished.
Cruising sails, launching trolley and a boom up cover (fairly old) original spinnaker pole and flyaway pole system.
Rudder, two dagger boards (one for racing)
Ready to go sailing!
Can deliver locally. Please contact for more photos etc.....
read more
| Year: | 1991 |
| Length: | 3.30m |
| Location: | Waldringfield UK |
| Price: | £650 |
| Status: | Available |
View Details |
The last Boatyard at Beer Graduate built sail number 3025 is now for sale and presented in excellent condition.
The boat has seen very light use, with fewer than 20 days sailed from new. Sadly, we simply don’t have the time to use her as much as intended. (First launched 2023).
She is extremely well set up with a number of upgrades and tweaks, including:
• Split-tail mainsheet
• Fully adjustable limited swing-arm spreaders
• Carbon fly-away pole
• Jib ratchets
• Stuff-luff jib setup
• Upgraded jib cleats
• Increased purchase on the gnav, o...
read more
| Year: | 2018 |
| Length: | 12' 6" |
| Location: | UK |
| Price: | £8,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Laser Vortex Asymmetric Sailing Dinghy
Rain and sun cover purchased last year. New sails purchased last year. I believe these were the last new Hyde vortex sails in the country that were kept in storage at Yorkshire Dales Sailing Club. Combi trailer included.
3 - aluminium daggers
1 - holt carbon tiller extension
Reluctant to sell but it’s not getting its use it deserves Open to offers or questions....
read more
| Year: | 2005 |
| Length: | 5m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,700 |
| Status: | Available |
View Details |
Good starter boat with carbon mast and boom, Milanes foils with two rudders, lifting and fixed. Three sails - Dacron as in photo OK for club racing. Mylar (better), third sail is a Dacron that will get you around. Combi trailer and trolley are good. Trailer had new bearings and wheels in 2025. Trolley is stainless steel so rust is not an issue and fits nicely on the trailer. PVC cover is still soft and works OK. I can deliver....
read more
| Year: | 1996 |
| Length: | 16' |
| Location: | Horndean UK |
| Price: | £1,300 |
| Status: | Available |
View Details |
Winder mk1 solo sail number 5614
Selden d+ mast and selden boom
Includes trolley no trailer
North P2 sail in good condition
Padded rudder bag
All usual continuous control lines
Righting lines
Inhaul control
Tacktick bracket
Carbon tiller
Original old rain and shine boom up cover
Located at South Cerney ,Gloucestershire...
read more
| Year: | 2015 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £5,000 |
| Status: | Available |
View Details |
2008 Blue Magic Optimist - Sail number 5806
Good condition, race ready boat including:
White GRP Hull with grey anti-slip
Blue J Sail with bag
Green J Sail with bag
Black Gold mast, boom and sprit with spar bag
N1 Foils with Optipart tiller extension and Rooster foil bag with accessories pouch
All rigging including adjustable mast step, mast clamp, mainsheet, sprit halyard and blocks ( Harken and Ronstan ratchet)
Buoyancy bags x 3
Optipart toe strap, red and green hand bailer, Praddle x 2 and Wind indicator x 1
Optiparts aluminium, launch trolley with puncture proof wheels and p...
read more
| Year: | 2008 |
| Length: | 3m |
| Location: | UK |
| Price: | £850 |
| Status: | Available |
View Details |
Laser L (brown gel coat)
Holt fittings
Standard sail and Rooster rig with mast extension
Hull solid
Combi Trailer...
read more
| Year: | 1980 |
| Length: |
4.23m |
| Location: |
UK |
| Price: | £300 |
| Status: | Available |
View Details |
Lovely to sail, Wayfarers are one of the most stable and seaworthy boats ever produced. Originally designed in 1957 by Ian Proctor, Able to take up to six people, Wayfarers are great for training, day sailing with friends and family, cruising and racing. A second hand Wayfarer is a great choice if you are looking for an affordable stable boat for family sailing or pottering. This boat has the double self draining floor and spinaker chute. It comes with resonable sails including spinnaker plus spare headsails, launching trolley and road trailer and brand new cover....
read more
| Year: | 1990 |
| Length: | 15m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,250 |
| Status: | Available |
View Details |
Saltern wagtail sailing dinghy combi trailer new cover ,grp .tan sail Beautiful designed clinker grp dinghy ,take up to 4 hp outboard motor .and row lovely condition pick up teignmouth Devon...
read more
| Year: | 2005 |
| Length: | 12' 6" |
| Location: | Devon UK |
| Price: | £2,250 |
| Status: | Available |
View Details |
2010 Laserperformance built hull in good condition with a watertight mast step. Sold with Radial (ILCA 6) rig/sail and Standard (ILCA 7) rig/mk2 sail - both class legal with the correct numbers on sails. Rigged to a high standard and ready to race competitively.
Rigging includes: Southeast Sailboats 6:1 downhaul, Southeast Sailboats outhaul, Laser XD kicker, Harken 29mm block plate, Rooster toe-strap.
Hull and foils in good condition for age (minor scratches and chips). Laser XD tiller and Rooster carbon tiller extension.
Alloy spars.
Neil Pryde top cover (approaching end of life),...
read more
| Year: | 2010 |
| Length: | 4.23m |
| Location: | Yorkshire Dales Sailing Club UK |
| Price: | £1,750 |
| Status: | Available |
View Details |