Private Sailing Dinghies for sale in the UK
Topper Dinghy for sale. This boat was bought for my son to learn to sail. He has outgrown it now.
The boat is scratched and marked but is a good first boat. It has a functioning out haul, down haul and kicker. All sheets and lines are relatively new. The sail is well used but still functional.
Any questions please ask.
Collection from Warrington only pls...
read more
| Length: | 3.40m |
| Location: | UK |
| Price: | £199 |
| Status: | Available |
View Details |
RS Aero 1182 – 7 & 5 Rigs – Excellent Spec
Well-sorted RS Aero 1182 for sale. A great, competitive boat that’s ready to go straight on the water. Ideal for club racing or the Aero open circuit.
Package includes:
• 7 rig – sail in good used condition
• 5 rig – sail as new, very little use
• Tactic race bracket
• Launching trolley
• Under cover and over cover
• Foil covers
• Mast and spars bag
• All class upgrades completed, including new mast step
A well-cared-for boat with everything needed to sail immed...
read more
| Year: | 2014 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £4,500 |
| Status: | Available |
View Details |
A solid boat in very good condition,
Combi trailer, good cover, new set of sails.
Has been stored dry.
Very good value at this price.
More photos available....
read more
| Year: | 1978 |
| Length: | 15' 8" |
| Location: | UK |
| Price: | £1,100 |
| Status: | Available |
View Details |
Clinker ply construction design and built by Malcolm Goodwin, one owner from New, comes with main and jib sails, oars and a Suzuki 2.5 hp outboard motor ,lunching trailer and cover, good condition...
read more
| Year: | 1995 |
| Length: | 9' |
| Location: | Brightlingsea UK |
| Status: | Available |
View Details |
Laser 13 dinghy (vogue blue) in excellent condition. Full set of sails including spinnaker, combi trailer tyres in excellent condition, oars, cover in excellent condition....
read more
| Year: | 1993 |
| Length: |
4m |
| Location: |
UK |
| Price: | £1,200 |
| Status: | Sold |
View Details |
Laser 1 (no. 204545) with trolley + road trailer combination and top/bottom covers. A well equipped and maintained Laser 1/ILCA dinghy.
Ideal for club or open meeting racing.
Key Details
- Sail number 204545
- XD rigging set up
- Very good full rig sail (8/10) with
- Good full rig sail (7/10) (has incorrect sail number)
- Ageing top cover (6/10)
- Excellent bottom cover (9/10)
- Foil bag
- Dagger board
- Sound and dry hull. Not used in last 2 years Only used 3 - 6 times a year before that.
- Trolley, and road base.
- Carbon tiller + carbon extension.
- Various spares.
Located...
read more
| Year: | 2013 |
| Length: | 4.23m |
| Location: | UK |
| Price: | £2,400 |
| Status: | Available |
View Details |
Scorpion 1954
Gosling Dinghy Craft, GRP foam sandwich.
Good solid boat, down to weight.
2 suits of sails.
Combi.
Twin poles set-up.
New centreboard slot gasket....
read more
| Year: | 1997 |
| Length: | 14' |
| Location: | Sheffield UK |
| Price: | £585 |
| Status: | Available |
View Details |
For sale Old flying fifteen with trailer(new bearings and wheels) and good P&B main and Jib(1 season use). Reasonable condition needs some TLC, needs new buoyancy bags....
read more
| Year: | 1971 |
| Length: |
15' |
| Location: |
UK |
| Price: | £500 |
| Status: | Available |
View Details |
Arnside Sailing Club are selling their Wayfarer as they are looking to upgrade their training fleet. The Wayfarer, which is kept at Killington Sailing Club near Sedbergh which Arnside use as a training base, has been used to teach sailing to adults for the last 10 years.
Lovely to sail, Wayfarers are one of the most stable and seaworthy boats ever produced. Originally designed in 1957 by Ian Proctor, one of the best boat designers of the twentieth century, Wayfarers have stood the test of time. Able to take up to six people, Wayfarers are great for training, day sailing with friends and fa...
read more
| Year: | 1975 |
| Length: | 4.83m |
| Location: | Killington Sailing Association UK |
| Price: | £875 |
| Status: | Available |
View Details |
RS Feva XL #4991 – exceptional condition for age & fully race
ready - never seen salt water!
Looking for a Feva that doesn’t need a penny spent on it? This is a great example of the class, in very good condition and spec'd for both racing and midweek training. Used only on fresh water reservoirs in North Yorkshire and never raced outside of club
racing.
Hull: Dry, and fast—just a clean, well-maintained racing machine.
Sails: XL Racing sail Mylar main and Dacron jib in great condition -always stored rolled and in dry. Dacron training sail in immaculate condition....
read more
| Year: | 2009 |
| Length: | 12' |
| Location: | UK |
| Price: | £2,500 |
| Status: | Available |
View Details |