Private Sailing Dinghies for sale in the UK
Laser 152416. Comes with very good standard ilca sail and good club level radial sail. All fittings race upgraded. Centreboard and rudder are both good. Carbon fibre tiller and tiller extension. Cover rain and sun 1 year old. Combi road base negotiable....
read more
| Year: | 1996 |
| Length: | 14' |
| Location: | UK |
| Price: | £1,300 |
| Status: | Available |
View Details |
Windemere built boat. Faithful sailing friend for over fifteen years.
Two mainsails and two jibs. Spinnaker and pole.
Clean Hull ~ original blue/white finish
Trailer/ Launch trolley. Mast up boat cover.
Fun to sail without capsizing!
Based in Herefordshire, sailed at Llangorse.
Age marches on - time for others to enjoy this flying fifteen!...
read more
| Year: | 1970 |
| Length: | 6m |
| Location: | UK |
| Price: | £325 |
| Status: | Available |
View Details |
Supernova mk1 for sale
Sail no 582
Made by Giles
Hull watertight with no major damage
Includes
- 3 sails - 2 full size (1 good condition, 1 worn.) 1 storm sail, used once mint condition. All sails always stored inside
- 2 covers - 1 made by rain & sun in good condition, 1 made by local sail maker, well worn with 2 small holes that could be repaired.
- centre board & rudder bag
- launching trolley
- road trailer
Lovely boat to sail, selling due to lack of use - used twice last year. Hasn’t been raced hard, mainly club sailing.
Located at Girton sailing club, Newark. ...
read more
| Length: | 4.3m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,150 |
| Status: | Available |
View Details |
Winder Mk2 Sail number 5564
Hull in excellent condition with new Harken flooring.
Combi trailer
Under cover
Over boom cover
Trailing cover
Newer D+ mast, used by Richard Lovering at 2023 nationals with halyard lock.
Hyde mainsail only lightly used for 1 season.
Additional P&B sail...
read more
One-owner boat purchased new in 2007.
Hull:
Topper Omega hull in fair condition. Some cosmetic marks and blemishes from normal use, but no structural damage and no repairs ever required.
Sails & Rigging:
-2 x mainsails:
1 x brand new Dacron (new in 2024, unused)
1 x original with zip reef
-Furling jib sail (new in 2020)
-Original spinnaker
2 x masthead floats
Equipment:
Trapeze setup with 2 harnesses
Complete rope set (mostly replaced in 2020)
Toe straps (replaced 2014)
Outboard motor mount (engine not included)
Trailer & Cover:
Topper galvanis...
read more
| Year: | 2007 |
| Length: | 4.70m |
| Location: | North Herefordshire UK |
| Price: | £1,800 |
| Status: | Available |
View Details |
A versatile one design beach catamaran.
Much loved fun catamaran in good condition, only selling due to house move. Only sailed on Rutland Water, no sea sailing.
Double trapeze makes this more fun than the basic Dart 16, have sailed with both in use and also frequently sailed solo using trapeze, making this a very versatile dinghy.
Comes with spinnaker, launching trolley and road trailer....
read more
| Year: | 2008 |
| Length: | 4.76m |
| Location: | Stretton UK |
| Price: | £3,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Topper 30977. Red Deck, white hull. 5.3 sq m and 4.2 sq m sails. All in good condition. Centre mainsheet. Complete with collapsible aluminium alloy launching trolley, cover, and mast bag so you can leave it rigged with sail during the season.
Can be viewed at Northampton Sailing Club....
read more
| Year: | 1995 |
| Length: | 3.35m |
| Location: | northampton sailing club UK |
| Price: | £400 |
| Status: | Available |
View Details |
Owned by one family since new but has very little use in the last 5 years.
Full racing spec
Standard mk2 sail (ILCA 7) in 9/10 condition
Standard mk2 sail (ILCA 7) 7/10 condition
Radial sail (ILCA 6) 6/10 condition
( all 3 sails have been stored rolled on tube)
Top section
Standard bottom section
Radial bottom section
8:1 downhaul
Rooster carbon tiller and extension
Polilite mainsheet
Harken blocks
New top cover
Older top cover to be used for trailing
Bottom cover
Road trailer
Foil bag
Gunwale hung launching trolley.
Carbon mast section also available at additional co...
read more
| Year: | 2014 |
| Length: | 4.23m |
| Location: | UK |
| Price: | £3,250 |
| Status: | Available |
View Details |
Comet Xtra 467. In good condition, new Xtra rig 2021 (sail and mast, sail still in very good condition, has not been heavily used), overboom cover (new 2021, in good condition), launch trolley. Also comes with Mino rig (mast and sail).
More photos available on request, boat can be viewed at Swarkestone Sailing Club near Derby by arrangement....
read more
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £750 |
| Status: | Available |
View Details |
Super Nova 633 MK1. I have put the year as 2006 but please check. 2 previous owners lake sailed it.
Owned by us for 3 years but not really used as we sail a 2 hander. Comes with good condition full size sail
and an older cut down sail about 2sq m less full size. Comes with combi type trailer and trolley. Dry internally.
I can deliver if fairly local. I would prefer viewings before purchase. More photo's can be sent. Boat is in Eastbourne, East Sussex.
Open to close offer....
read more
| Year: | 2006 |
| Length: | 4.3m |
| Location: | UK |
| Price: | £900 |
| Status: | Available |
View Details |