Private Sailing Dinghies for sale in the UK
Canvas Optimist cover with good straps and clips.Its been in the garage for some time but looks like it's ok.Collection from Doncaster or I could post at cost....
read more
RS100 258. Ready to sail & in good condition. 3 sets of 8.4 sails all with separate bags. 1 set well used, 1 set in good condition, 1 set in very good condition. Separate Road trailer and launching trailers. Boat cover. Mast extension. Spare lines, sheets and cord. Rudder bag. Lightly used over the last few years due to family commitments, hence the sale. Most lines and sheets have been replaced over the last 3 years.
More details can be provided on request.
Located in Christchurch Dorset...
read more
| Year: | 2011 |
| Length: | 4.30m |
| Location: | Christchurch UK |
| Price: | £2,400 Tax Paid |
| Status: | Available |
View Details |
This Hartley built Gull has an Oxford Blue hull with white underside. She comes with a recently serviced road trailer and combi launching trolley with jockey wheel. She has a transom main with slab reefing, Jib furler, Spare cut down mainsail, Twin metal bailers, alloy mooring cleats, twin metal bailers, Padded toes straps, Overboom cover and undercover....
read more
| Year: | 2013 |
| Length: |
3.35m |
| Location: |
UK |
| Price: | £4,500 |
| Status: | Available |
View Details |
Top 10 at Nationals 2025
- Hull and foils in excellent condition
- Championship suite of sails - used for one nationals (not pictured)
- Can provide old style sails if desired
- Race rigged
- Includes rudder bag, top cover and undercover
- Launch trolley
- Located at HISC but can potentially be delivered to the North West...
read more
| Year: | 2016 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £7,000 |
| Status: | Available |
View Details |
The Laser Bahia is a very versatile boat, you can sail it, row it and you can even put a outboard engine on it. It is a stable boat, with a easy reefing system. Ideal boat for a family wanting to sail, great beginner boat and at the same time can be used for racing.
This version comes with a full set of Sails - Jib and Gennaker(only used once),
Stiff and stable roto-molded hull
Fiberglass foils
Line kit
Aluminum spars
High boom providing ample head room
Spacious cockpit for up to five adults
Durable Dacron Main and Jib
Storage box
Furling Jib
LASER BAHIA KEY FACTS
Transport - ...
read more
| Year: | 2013 |
| Length: | 16' |
| Location: | UK |
| Price: | £4,000 Tax Paid |
| Status: | Available |
View Details |
Great boat for racing, learning and improving, ready to sail. Still quick. Only selling due to outgrowing it.
2 sails with bags – P&B, certified, good condition; also Olympic, certified, minor repairs though quite crisp.
Black spars, composite centre board and rudder, with carbon fibre tiller.
Top cover, bow protector, launching trolley, 3 buoyancy bags, mast clamp, Harken blocks, sheets and ropes, Praddle, and 2 bailers (port-starboard).
Based Reading. Transports easily on roof rack.
Contact for more photos....
read more
| Year: | 2004 |
| Length: | 2.36m |
| Location: | Reading UK |
| Price: | £545 |
| Status: | Available |
View Details |
Located Wrexham ,Hull number 417 ,B rig ,2 Black sails ,one good condition ,one used as training sail ,Well sorted boat with continuous control lines ,rudder and centreboard padded bags ,launching trolley and combi trailer ,over cover and under rain and shine trailing cover ,all ready to sail .
Will be sorry to see go but changes in circumstances mean I can no longer sail this boat ,hence low price open to offers ....
read more
| Year: | 1999 |
| Length: | 4.20m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Hull No. 1729 in virtually excellent condition due to non use because of owner's health.
Racing Main & Genoa in as new condition. Furling eyelets added to main.
Symmetric Spinnaker and pole in excellent condition.
Headsail furling.
Rigged for single handed sailing.
One year old Harltey cover.
Little used Mersea Combined launching trolley and road trailer plus No. Plate board....
read more
| Year: | 2014 |
| Length: |
14m |
| Location: |
UK |
| Price: | £3,500 |
| Status: | Available |
View Details |
A lovely example of a classic Drascombe Lugger, 1986, green, two owners from new. It was refurbished in 2025. New jib, oars, fenders, overall and cockpit covers, anchor, warp and chain, mariner 4 engine ( regularly serviced). Selling reluctantly after many years, because of ill health! Currently on a trailer and ready to drive away....
read more
| Year: | 1986 |
| Length: | 18' 9" |
| Location: | Bursledon UK |
| Price: | £5,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Built in 1994, we've owned our Wayfarer Plus S for the last eight years. It's now time to downsize - not least as much of my recent sailing has been single-handed on Scottish lochs and Cumbrian lakes. It's Spring, I'm ancient, and she's good for new adventures!
Designed by Ian Proctor in the late 50s, the Wayfarer is a proven design and a capable, stable boat - ideal for cruising, racing and training. Her size makes her predictable and yet a joy to sail.
W9465 comes with all you need to get on the water. The road trailer has nearly-new suspension and tyres (under...
read more
| Year: | 1994 |
| Length: | 4.83m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,500 Tax Exempt |
| Status: | Available |
View Details |