Used Boats: 58 Adverts Displaying: 21-30
DO YOU WANT TO SELL YOUR SAILING YACHT?
WESTERLY,NICHOLSON,BENETEAU, JEANNEAU,CONTESSA, SADLER,LEISURE, RIVAL.
ALSO MOTORSAILERS NEEDED - NAUTICAT, FISHER, LM ETC.
DUE TO HIGH VOLUMES OF SALES RECENTLY
WE ARE URGENTLY IN NEED OF GOOD QUALITY CRUISING YACHTS.
DO YOU HAVE A BOAT TO SELL???
WE ARE PLEASED TO OFFER FRIENDLY PROFESSIONAL HELP AND ADVICE.
TEL JOHN 07715421199...
read more
DO YOU WANT TO SELL YOUR SAILING YACHT?
CRUISING YACHT, RACING YACHT, CRUISER/RACER, MOTORSAILER?
DUE TO A HIGH VOLUME OF SALES RECENTLY WE URGENTLY REQUIRE GOOD QUALITY SAILING YACHTS.
WESTERLY, NICHOLSON, MOODY, BENETEAU, JEANNEAU, MAXI, LEISURE
FISHER, NAUTICAT, LM ETC.
PLEASE CALL FOR FRIENDLY PROFESSIONAL ADVICE AND HELP.
TEL: JOHN 07715421199...
read more
"Material Gain" - modified DB 1 racing yacht. ex Mr TK ex Shooting Star
Now has simple swept back spreader rig.
Very lightly used set of Goacher sails.
Great racing record.
PRICE: £9500 reduced to sell
TEL: John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1981 |
| Length: | 33' 14" |
| Location: | Down Ireland |
| Price: | £9,500 |
View Details |
The Halcyon 27 is a good solid sailing yacht with excellent seagoing qualities.
Easy to handle shorthanded.
A classic Alan Buchanan design.
Solveig has been well updated over the years.
Needs a little tidying and a new home.
PRICE: £4500
Tel; John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1973 |
| Length: | 27' |
| Location: | Down UK |
| Price: | £4,500 |
View Details |
A VERY SOLID AND COMFORTABLE MOTORSAILER WITH EXCELLENT SAILING QUALITIES.
SHE HAS BEEN WELL MAINTAINED WITH EPOXY TREATMENT IN 2013 AS A PREVENTATIVE MEASURE.
A FINE EXAMPLE OF A QUALITY SCANDINAVIAN MOTOR SAILER.
A MODERN EXTERIOR WITH A TOTALLY TRADITIONAL TEAK LINED INTERIOR.
COMFORTABLE - DRY ALL SEASONS SAILING.
SPORTS A RECENT BETA 28HP DIESEL FITTED IN 2009 LOW HOURS.
Hull topsides compounded and polished March 2025
Underwater hull primed and antifouled March 2025
Keel stripped, primed and antifouled March 2025
Just launched April 2025.
Survey 2021
PRICE: &p...
read more
| Year: | 1979 |
| Length: | 7.85m |
| Location: | Ireland |
| Price: | £23,950 Tax Paid |
View Details |
"Bario" is a magnificent example of this popular Southerly 100 Class.
Built in 1985 by Northshore Yachts she has been exceptionally well maintained over the years by experienced owners.
Her current owner has owned and cruised her from Strangford Lough to the Western Isles of Scotland numerous times.
Very stable, easy to sail and excellent under power with her 38hp Beta engine.
She has been professionally maintained.
Ready to go anywhere.
Excellent updated instrumentation.
Recent new sails.
Do not miss out on this one- viewing a must!!
PRICE: £28000...
read more
| Year: | 1985 |
| Length: | 32' 10" |
| Location: | Down UK |
| Price: | £28,000 |
View Details |
6 berth comfortable sailing cruiser from Yamaha
Yanmar 2GM20 complete rebuild 2017
New standing rigging 2021
Survey report 2021
A very capable ocean passage boat presented in good condition by an experienced owner.
PRICE: £16500 price just reduced to sell
Tel John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice...
read more
| Year: | 1981 |
| Length: | 33' |
| Location: | Down UK |
| Price: | £16,500 |
View Details |
Westerly GK24 built around 1980
Designed and built as a club cruiser/racer.
Easy to sail good looking yacht.
Excellent as a starter boat.
Shallow draft version with only 4ft 1" draft.
Trailer.
Good sails.
PRICE: £4500 just reduced
TEL: JOHN 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1980 |
| Length: | 24' |
| Location: | Armagh UK |
| Price: | £4,500 |
View Details |
"MONA" IS A PASSENGER BOAT
"MONA" is a traditional wooden passenger boat built 1951 in a Boatyard in Megavissey.
Originally called "Cornish Belle".
Coded Class V and V1
under Class V 63 passengers - under Class V1 76 passengers
Refurbished 2017/18/19
PRICE £48000 massive price reduction
TEL: John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1951 |
| Length: | 15.4m |
| Location: | Ireland |
| Price: | £48,000 Ex. Tax |
View Details |
Built 1982approx
The boat has been sailed each year and is currently ashore in Whiterock Bay Strangford Lough. The boat is in good condition having been refitted five years ago.
The boat is being sold with a road trailer.
PRICE. £3750
TEL. JOHN. 07715421199...
read more
| Year: | 1982 |
| Length: | 24' 6" |
| Location: | Down UK |
| Price: | £3,750 Tax Exempt |
View Details |