Used Boats: 54 Adverts Displaying: 1-10
Great boat handbuilt in Scotland by Gus Newman of Stormcats of Islay.
Coded 2023 - full coding survey available.
Low engine hours only 146 on 2 Tohatsu 250hp outboards 2017
A real go anywhere 4 track of the sea.
Very well cared for and equipped by experienced owner.
PRICE: reduced to £70000
TEL: John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 2007 |
| Length: | 9.5m |
| Location: | Antrim UK |
| Price: | £70,000 Tax Paid |
View Details |
A very soild and confortable Motorsailer with excellent sailing qualities.
.
She has been well maintained by experienced owners.
Epoxy treated in 2013 as preventative measure.
A fine example of a quality Scandinavian built Motorsailer.
A modern exterior with a totally traditional teak lined interior.
COMFORTABLE - DRY ALL SEASONS SAILING.
SPORTS A RECENT BETA 28HP DIESEL FITTED IN 2009 LOW HOURS.
Hull topsides compounded and polished March 2025
Underwater hull primed and antifouled March 2025
Keel stripped, primed and antifouled March 2025
Just launched April 2025...
read more
| Year: | 1979 |
| Length: | 7.85m |
| Location: | Antrim UK |
| Price: | £23,950 Tax Paid |
View Details |
Gorgeous Galeon 280 Flybridge built 2004.
Very stylish and goodlooking boat designed by British designer Tony Castro.
Excellent well designed layout for 29' motoryacht.
6 berths
Very economical Volvo Penta AQ41P 200hp diesel inboard.
Full canopy new 2025 in excellent condition.
Well equipped with Bowthruster, Heating, Hot water, good instrumentation.
Hull professionally compounded and polished March 2026.
Do not miss this one, so early viewing recommended.
PRICE: £49500 price reduced to sell- excellent value
TEL: John 07715421199
If you have a ...
read more
| Year: | 2004 |
| Length: | 8.77m |
| Location: | Down UK |
| Price: | £49,500 |
View Details |
Westerly Pentland bilge keel ketch.
Very sought after model.
Built to Lloyds high standards by top British Boatbuilder Westerly.
Re-engined in 2010 with Beta Marine 28hp diesel. Very lightly used since.
Needs a little tidying but will be an excellent solid cruising yacht with loads of potential.
Great starter boat.
Easily handled.
Perfect investment.
PRICE: £9950
Tel: John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1974 |
| Length: | 32' 6" |
| Location: | Ireland |
| Price: | £9,950 |
View Details |
Great condition Maxi Fenix 28
Well built and designed cruising yacht from Sweden.
Well updated over the past few years.
Do not miss this one.
Great starter boat.
PHOTOS TO FOLLOW SHORTLY
PRICE: £9995
TEL: JOHN 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1988 |
| Length: | 8.5m |
| Location: | Co Louth Ireland |
| Price: | £9,995 |
View Details |
Great condition Maxi Fenix 28
Well built and designed cruising yacht from Sweden.
Well updated over the past few years.
Do not miss this one.
Great starter boat.
PHOTOS TO FOLLOW SHORTLY
PRICE: £9995 just reduced to sell excellent value.
TEL: JOHN 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1988 |
| Length: | 8.5m |
| Location: | Down UK |
| Price: | £9,995 |
View Details |
"Prodigal" is a very successful Bolero 25.
She has performed well as a club racer and inshore cruising yacht.
Sympathetically restored over a number of years by an experienced owner.
She sports a full wardrobe of Goacher sails and a catalogue of up to date equipment.
In the same ownership since 2004 she has always been wintered ashore at a private yacht club in Northern Ireland.
RATING: QUARTER TONNER IRC= 0.840 (Cert Lapsed)
NHC = 840 base
CYCA = 0.6958
YTC = 1001
Survey report April 2026.
...
read more
| Year: | 1975 |
| Length: | 25' 5" |
| Location: | Antrim UK |
| Price: | £6,000 |
View Details |
DO YOU WANT TO SELL YOUR SAILING YACHT?
WESTERLY,NICHOLSON,BENETEAU, JEANNEAU,CONTESSA, SADLER,LEISURE, RIVAL.
ALSO MOTORSAILERS NEEDED - NAUTICAT, FISHER, LM ETC.
DUE TO HIGH VOLUMES OF SALES RECENTLY
WE ARE URGENTLY IN NEED OF GOOD QUALITY CRUISING YACHTS.
DO YOU HAVE A BOAT TO SELL???
WE ARE PLEASED TO OFFER FRIENDLY PROFESSIONAL HELP AND ADVICE.
TEL JOHN 07715421199...
read more
DO YOU WANT TO SELL YOUR SAILING YACHT?
CRUISING YACHT, RACING YACHT, CRUISER/RACER, MOTORSAILER?
DUE TO A HIGH VOLUME OF SALES RECENTLY WE URGENTLY REQUIRE GOOD QUALITY SAILING YACHTS.
WESTERLY, NICHOLSON, MOODY, BENETEAU, JEANNEAU, MAXI, LEISURE
FISHER, NAUTICAT, LM ETC.
PLEASE CALL FOR FRIENDLY PROFESSIONAL ADVICE AND HELP.
TEL: JOHN 07715421199...
read more
"Material Gain" - modified DB 1 racing yacht. ex Mr TK ex Shooting Star
Now has simple swept back spreader rig.
Very lightly used set of Goacher sails.
Great racing record.
PRICE: £9500 reduced to sell
TEL: John 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1981 |
| Length: | 33' 14" |
| Location: | Down Ireland |
| Price: | £9,500 |
View Details |