Used Boats: 58 Adverts Displaying: 1-10
NORSEMAN 33 MOTORSAILER
DESIGNED BY G.L.WATSON
BUILT BY ABERDOUR MARINE 1967
Excellent easily handled motorsailer ketch
Well updated with NEW PERKINS 65HP DIESEL 2007 FIRST COMMISSIONED 2007.
New instrumentation including Radar and AIS
New Bowthruster
New Eberspacher Heating
Loads more equipment
Relined 2016
Extensive refit 2016-2017:
CLARA ROSE WAS EXTENSIVELY OVERHAULED DURING WINTER 2016-2017.
BILGE KEELS AND SKEG AND ASSOCIATED STAINLESS STEEL FITTINGS WERE TAKEN BACK TO BARE METAL,INSPECTED,PRIMED (4) AND RE-COATED WITH ANTIFOULING.
ALL FASTENINGS WERE S...
read more
| Year: | 1967 |
| Length: | 33' |
| Location: | Down UK |
| Price: | £29,500 Tax Paid |
View Details |
A well maintained example of this very popular class of cruising yacht.
Excellent starter boat.
Easily handled.
PRICE: £3250 price reduced.
TEL: JOHN 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1974 |
| Length: | 22' |
| Location: | Ireland |
| Price: | £3,250 |
View Details |
A well maintained example of this very popular class of cruising yacht.
Excellent starter boat.
Easily handled.
PRICE: £3250 price reduced.
TEL: JOHN 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1974 |
| Length: | 22' |
| Location: | Down UK |
| Price: | £3,250 |
View Details |
A very soild and confortable Motorsailer with excellent sailing qualities.
.
She has been well maintained by experienced owners.
Epoxy treated in 2013 as preventative measure.
A fine example of a quality Scandinavian built Motorsailer.
A modern exterior with a totally traditional teak lined interior.
COMFORTABLE - DRY ALL SEASONS SAILING.
SPORTS A RECENT BETA 28HP DIESEL FITTED IN 2009 LOW HOURS.
Hull topsides compounded and polished March 2025
Underwater hull primed and antifouled March 2025
Keel stripped, primed and antifouled March 2025
Just launched April 2025...
read more
| Year: | 1979 |
| Length: | 7.85m |
| Location: | Antrim UK |
| Price: | £23,950 Tax Paid |
View Details |
Gaff rigged Cornish Cormorant built by Cornish Crabbers.
Excellent easily sailed family fun boat.
Great stability.
Plenty of seating space for 2 adults and 2 children.
Easy to row or sail.
Her unstayed cat rig makes handling very simple.
Easy to trail and launch.
A great complete package.
Excellent value.
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1986 |
| Length: | 12' 3" |
| Location: | Down UK |
| Price: | £1,950 |
View Details |
DO YOU WANT TO SELL YOUR MOTOR CRUISER?
DUE TO A HIGH VOLUME OF SALES RECENTLY WE URGENTLY REQUIRE GOOD QUALITY CRUISING MOTOR BOATS.
FAIRLINE, PRINCESS, SEALINE, SUNSEEKER, MERRY FISHER, BENETEAU ETC.
PLEASE CALL FOR FRIENDLY PROFESSIONAL ADVICE AND HELP.
TEL: JOHN 07715421199...
read more
A lovely example of this well built and designed Pilothouse boat from Orkney.
Comfortable 2 berth layout.
Very economical Volvo 190hp diesel with low hours.
Original gelcoat.
Bow thruster
Excellent Road Trailer.
High rails all around, very safe seaboat.
Do not hesitate on this one.
First to see will buy.
PRICE: £35995
TEL: JOHN 07715421199
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice...
read more
| Year: | 2007 |
| Length: | 24' |
| Location: | Down Ireland |
| Price: | £35,995 |
View Details |
Gorgeous Classic Contessa 26 well looked after by an experienced owner.
In great condition.
Sails beautifully, easy to handle single handed.
Recent new standing rigging.
Yanmar engine has had recent rebuild.
A golden opportunity to buy one of these very sought after sailing cruisers.
She has an official Vat exempt certificate.
2018 Survey Report.
TEL: JOHN 07715421199
PRICE: £7750
If you have a boat to sell we can help with friendly professional advice....
read more
| Year: | 1974 |
| Length: | 25' 6" |
| Location: | Down UK |
| Price: | £7,750 Tax Exempt |
View Details |
Gorgeous Galeon 280 Flybridge built 2004.
Very stylish and goodlooking boat designed by British designer Tony Castro.
Excellent well designed layout for 29' motoryacht.
6 berths
Very economical Volvo Penta AQ41P 200hp diesel inboard.
Full canopy new 2025 in excellent condition.
Well equipped with Bowthruster, Heating, Hot water, good instrumentation.
Hull professionally compounded and polished March 2026.
Do not miss this one, so early viewing recommended.
PRICE: £49500 price reduced
TEL: John 07715421199
If you have a boat to sell we can help ...
read more
| Year: | 2004 |
| Length: | 8.77m |
| Location: | Down UK |
| Price: | £49,500 |
View Details |
"Seaboard" is a magnificent,handsome Robert Clark Classic Cruiser/Racer.
One of the Classic Mystery Class yachts.
Built 1937
Owned by the same family since 1987
New Beta engine 2011
Continuosly being refitted.
Deck was WEST epoxied professionally.
Re-wired
Re-plumbed
NEW Standing and running rigging
Viewing a must to appreciate this classic cruiser/racer.
Would be at home cruising the West Coast of Scotland
OR taking part in the Classic Yacht Racing Circuit here or in the Mediterranean.
Do not miss out on this golden and unique opportunity.
...
read more
| Year: | 1937 |
| Length: | 39' |
| Location: | Down Ireland |
| Price: | £15,000 |
View Details |