All Sailing Dinghies for sale in the UK
2008 Blue Magic Optimist - Sail number 5806
Good condition, race ready boat including:
White GRP Hull with grey anti-slip
Blue J Sail with bag
Green J Sail with bag
Black Gold mast, boom and sprit with spar bag
N1 Foils with Optipart tiller extension and Rooster foil bag with accessories pouch
All rigging including adjustable mast step, mast clamp, mainsheet, sprit halyard and blocks ( Harken and Ronstan ratchet)
Buoyancy bags x 3
Optipart toe strap, red and green hand bailer, Praddle x 2 and Wind indicator x 1
Optiparts aluminium, launch trolley with puncture proof wheels and p...
read more
| Year: | 2008 |
| Length: | 3m |
| Location: | UK |
| Price: | £850 |
| Status: | Available |
View Details |
Laser L (brown gel coat)
Holt fittings
Standard sail and Rooster rig with mast extension
Hull solid
Combi Trailer...
read more
| Year: | 1980 |
| Length: |
4.23m |
| Location: |
UK |
| Price: | £300 |
| Status: | Available |
View Details |
Lovely to sail, Wayfarers are one of the most stable and seaworthy boats ever produced. Originally designed in 1957 by Ian Proctor, Able to take up to six people, Wayfarers are great for training, day sailing with friends and family, cruising and racing. A second hand Wayfarer is a great choice if you are looking for an affordable stable boat for family sailing or pottering. This boat has the double self draining floor and spinaker chute. It comes with resonable sails including spinnaker plus spare headsails, launching trolley and road trailer and brand new cover....
read more
| Year: | 1990 |
| Length: | 15m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,250 |
| Status: | Available |
View Details |
Saltern wagtail sailing dinghy combi trailer new cover ,grp .tan sail Beautiful designed clinker grp dinghy ,take up to 4 hp outboard motor .and row lovely condition pick up teignmouth Devon...
read more
| Year: | 2005 |
| Length: | 12' 6" |
| Location: | Devon UK |
| Price: | £2,250 |
| Status: | Available |
View Details |
2010 Laserperformance built hull in good condition with a watertight mast step. Sold with Radial (ILCA 6) rig/sail and Standard (ILCA 7) rig/mk2 sail - both class legal with the correct numbers on sails. Rigged to a high standard and ready to race competitively.
Rigging includes: Southeast Sailboats 6:1 downhaul, Southeast Sailboats outhaul, Laser XD kicker, Harken 29mm block plate, Rooster toe-strap.
Hull and foils in good condition for age (minor scratches and chips). Laser XD tiller and Rooster carbon tiller extension.
Alloy spars.
Neil Pryde top cover (approaching end of life),...
read more
| Year: | 2010 |
| Length: | 4.23m |
| Location: | Yorkshire Dales Sailing Club UK |
| Price: | £1,750 |
| Status: | Available |
View Details |
Well kept Wooden Enterprise 21547 ,regularly raced with 2 suits of sails Combination trailer excellent condition
Overboom cover,...
read more
| Year: | 1986 |
| Length: | 4.13m |
| Location: | UK |
| Price: | £600 |
| Status: | Available |
View Details |
This original 1963 wooden Wayfarer is in wonderful/museum condition with stunning woodwork, varnished topsides and interior, with a Baltic Blue hull. Wayfarer No. 819 she has original sails (main and jib) in excellent condition, a wooden boom, aluminum mast, and original rudder and tiller. She has a genoa and rolling furler and detachable outboard bracket, and comes with a great road and launching trolley set up with a useful jockey wheel. She comes with 2 covers (rigged and de-rigged).
This is a rare opportunity to purchase an immaculate and original wooden Wayfarer and enjoy the experience ...
read more
| Year: | 1963 |
| Length: | 3m |
| Location: | UK |
| Price: | £2,800 |
| Status: | Available |
View Details |
This Dart 18 has the sail no 7175 and was bought by me in 2004. It has not been sailed for some 15 years and the only parts that have not been dry stored during that time are the hull and the mast. Sails, tramp, rudders are therefore in very good condition. The hull and mast are in good condition for the age. It comes with a launching trolley. A purpose built Dart 18 galvanised road trailer is available if required by separate negotiation....
read more
| Length: | 18' |
| Location: | Pwllheli UK |
| Price: | £995 |
| Status: | Available |
View Details |
2008
Sail number 2447
Wavelength hull wooden deck
Carbon mast and boom, recently varnished
2 Wavelength sails
Completely re-roped
Ball bearing blocks throughout
Combination trailer/trolley
Boom up cover
Undercover
Milanes centreboard and lifting rudder.
Excellent introduction to fleet boat...
read more
| Year: | 2008 |
| Length: | 4.90m |
| Location: | Ferring UK |
| Price: | £2,950 Tax Not Paid |
| Status: | Available |
View Details |
For sale 17ft GRP Norfolk Oyster Gunter rigged dayboat
A great safe, stable family boat with room for 6.
Superb condition with very little use in fresh water only. Often referred as “Faberge of dayboats “. Wintered under cover since new. Loa 17’, beam 6’2””, draft 10”” or 3’10” with centre board down, displacement 1320lbs/650k. Sturdy GRP clinker simulated white hull with blue top strake, polished cream interior, red anti foul paint, varnished wooden mast, gaff, boom & teak hardwood slatted seat battens , tan sails, as new (box...
read more
| Year: | 1996 |
| Length: |
17' |
| Location: |
UK |
| Price: | £15,000 |
| Status: | Available |
View Details |