All Solo Sailing Dinghies for sale in the UK
Winder mk1 solo sail number 5614
Selden d+ mast and selden boom
Includes trolley no trailer
North P2 sail in good condition
Padded rudder bag
All usual continuous control lines
Righting lines
Inhaul control
Tacktick bracket
Carbon tiller
Original old rain and shine boom up cover
Located at South Cerney ,Gloucestershire...
read more
| Year: | 2015 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £5,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Racing spec built 2011 min weight with 3kg correctors
M2 mast with extended goose neck and HD sail( 2022)
Under/over covers
Combi trailer
Sailed competitively around the midlands for the last 5 years....
read more
| Year: | 2011 |
| Length: | 3.80m |
| Location: | UK |
| Price: | £3,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Boon Solo 5309 Built 2012 and re-furbished by Winder in 2023 and it looks like new.
North Sails 2023. Selden Sleeved C mast for greater flexibility 2023. The mast is great and in good condition and is specifically suitable for a lighter person so that the sail can be de-powered if necessary in heavy winds. Rudder blade with carbon tiller extension and rudder bag. Covers - Undercover and over-cover P&B. Twin cradle launching trolley and road trolley specifically for a SOLO and both in good condition.
Location Windermere....
read more
| Year: | 2012 |
| Length: |
3.80m |
| Location: |
UK |
| Price: | £4,100 |
| Status: | Available |
View Details |
Solo 3593
Built JD Young & Son
20/10/1988
Wood/Wood
Mast - Needlespar
Boom - Holt
Sails North 8/10 / Batt 7/10
Galvanised Combi Road base/trolley
Current RYA certificate
Hyde boom up over cover 8/10
Recently fully restored with Epifanes paint/varnish all new lines.
Excellent foils, rudder, tiller & extension.
Very reluctant sale due to declining mobility.
£750.00 or near offer
Available to view at Dittisham South Devon....
read more
| Year: | 1988 |
| Length: | 12' 6" |
| Location: | Dittisham UK |
| Price: | £750 |
| Status: | Available |
View Details |
Andy Miles wooden Solo. Structurally sound but in need of some minor tlc. Two Edge sails, one laminate and one composite. Two covers, one flat mast down, one boom up. The hull needs a little bit of paint before putting her back in the water. I have epoxed and have undercoated it but I don't have any paint to touch it up. The chips were 5mm to 10 mm - the repairs make it look worse that it was. Combi trailer in good condition. As an entry level Solo, you won't find many better options at this price point. Boat in Benfleet, Essex....
read more
| Year: | 1998 |
| Length: | 3.78m |
| Location: | UK |
| Price: | £650 |
| Status: | Sold |
View Details |
Built by Speed Sails in 2012 (FRP). Decking and hull had professional makeover last year and now look almost as new. Selden D+ mast. HD sail in good condition with two spare sails. Top and undercover. Combination trailer with new wheels. Only sailed inland since I purchased her in 2016. Available to view in Worcestershire....
read more
| Year: | 2012 |
| Length: | 3.80m |
| Location: | Pershore UK |
| Price: | £3,950 |
| Status: | Available |
View Details |
GRP hull with freshly Varnished ( done over the winter) wooden Deck, (replaced about 8 years ago).
Garaged stored over winter, she comes with 3 sails, a spare centreboard, rudder and Tiller. Complete with Combi Trailer/trolley.
Sails in good condition, no rips or tears, 1 very old and baggy, other 2 still OK.
Spare mast and boom also available
Freshwater only sailed for last 30 years, ( I know previous owner). Shoulder injury forces reluctant sale.
More photos available, just ask!!...
read more
| Year: | 1972 |
| Length: | 12' |
| Location: | UK |
| Price: | £425 |
| Status: | Available |
View Details |
Winder mark 2. Built 2013. In very good condition. Full P&B fit out. Including Milanes foils, fully adjustable control lines and toe straps. Rudder bag and carbon tiller extension. Selden D+ mast with Selden boom. Original Dacron sail and 2018 HD gold sail. Both in fair condition. Under & over covers: both in very good condition. Excellent combi trailer with new Road wheels. All having had little use in past 3 years due to illness & surgery. Located at Chase Sailing Club....
read more
| Year: | 2013 |
| Length: | 4m |
| Location: | Chase Sailing Club UK |
| Price: | £4,795 |
| Status: | Available |
View Details |
Solo GBR 5402.
Boon built. White Hull & Deck. Grey non-skid floor. Good condition for age.
Boon Foils. Good condition.
Selden D+ mast. New standing rigging 2023. Selden Boom.
North Sails P3 Main (2023) and Hyde Sails P2 spare. P3 very light use and in good condition.
Continuous control lines. Spare shrouds and forestay.
Boon toe straps 2022.
Canvas overcover 2022. New Undercover. Both good condition.
New Sovereign combi-trailer with light board and fittings (immaculate condition).
Carbon tiller extension.
Well looked after and dry stored. Minor cosmetics only. Ready to sail...
read more
| Year: | 2010 |
| Length: |
3m |
| Location: |
Dartmoor UK |
| Price: | £4,000 Tax Paid |
| Status: | Available |
View Details |
WINDER 1 4959 HULL. MAX CORRECTORS. V.G.C. SELDEN AND CUMULUS XPS MASTS. SPEED DACRON 7/10. HD MAXX GOLD 8/10. CARBON TILLER AND EXTENSION + BAG. EXCELLENT COMBI TRAILER. 2X UNDERCOVERS. HARDLY USED LAST 4YRS. CAN HELP WITH DELIVERY. SENSIBLE OFFER PLEASE. PHONE ME FOR FURTHER INFO....
read more