All RS Sailing Dinghies for sale in the UK
One owner from new. Owner having to sell due to ill health. Boat comes with:- Combi trailer and pintle mounted trailer board. Under cover. Brand new top cover put on the boat this month. Brand new jib that has never been put on the boat. Two spinakers one of which has only been used about ten times. Padded rudder bag.
The boat has a light grey hull and is in beautiful condition....
read more
| Year: | 2001 |
| Length: | 5m |
| Location: | Calshot Sailing Club UK |
| Price: | £1,900 |
| Status: | Available |
View Details |
Purchased from RS Sailing in late 2023, very good condition, not often sailed, set up is to a high standard and includes:
RS Aero 5 and 7 Rig Packs – both Lower Mast sections and Sails
RS Aero Carbon Tiller extension
Aero Mast wind indicator
RS Aero JC Strap Kit (Downwind Boom Stabiliser)
SeaDek Marine RS Aero Brushed Finish Complete Deck & Cockpit Kit
RS Centre Board, Rudder, and Mast section padded bags....
read more
| Year: | 2023 |
| Length: | 4m |
| Location: | South Cerney Sailing Club UK |
| Price: | £6,800 |
| Status: | Available |
View Details |
2005 stored for last 10 years. Bought from LDC Racing Sailboats. All original parts including launch trolley and gennaker (unused). Used fresh water only. Buyer collects. Good condition - little use....
read more
| Year: | 2005 |
| Length: |
3.60m |
| Location: |
UK |
| Price: | £975 |
| Status: | Available |
View Details |
This is an unusual opportunity to own an RS Aero 7 Complete in virtually new condition. Sailed just three times since purchase. Available to view at Bough Beech Sailing Club.
Why is it for sale? Wonderful intentions fettered by family responsibilities, an injury, and taking up flying instead of sailing. I have done more than double the number of club duties than actually sailing.
If you are looking for a phenomenal, high-performance, lightweight single-hander without the new-boat price tag, this is it.
It comes with everything you need to get on the water and start sailing or racing:...
read more
| Year: | 2022 |
| Length: | 4.10m |
| Location: | Bough Beech Sailing Club, Kent UK |
| Price: | £8,700 |
| Status: | Available |
View Details |
We have RS400 - 1208 for sale. Comes with:
-2 Mainsails (1x very good condition New-Style, 1x Old-Style - fair condition)
-2 Old-style jibs (1x very good condition, 1x good condition)
-2 Spinnakers (Purple spinnaker - very good condition, White - usable condition)
Comes with recently replaced launch trolley (2024) and RS Cover (2024). Recently re-roped with Kingfisher control lines (new wing-wang and gybing lines, spinnaker pole launch).
Ronstan spinnaker sheet ratchets and harken main-sheet swivel ratchet.
No road trailer. However, willing to assist with delivery/transport if requ...
read more
| Year: | 2003 |
| Length: | 4.52m |
| Location: | LLSC UK |
| Price: | £2,250 |
| Status: | Available |
View Details |
Aero 7 sail number 2125
in good used condition with usual wear marks for its age (photos of these are available)
Comes with:
Club racing condition Aero 7 mainsail and bag
Aero 7 mast
Boom
Rudder, stock, tiller
Daggerboard
RS padded spar bag
RS padded rudder bag
RS padded daggerboard bag
Undercover
Top cover
Trolley
There is also a brand new Aero 5 mast section, unopened sail with the separate sail numbers and bag that can be sold with the boat at an extra cost....
read more
| Year: | 2016 |
| Length: | 4.1m |
| Location: | Swarkestone UK |
| Price: | £4,000 |
| Status: | Available |
View Details |
The RS Quba is a popular and exciting dinghy to sail suitable for beginners through to experienced sailors. It offers a fantastic performance both competitively and for fun. Sadly it is no longer being used hence it’s for sale. It is in very good condition and comes as a complete package with a road trailer, launching trolley with 2 new tyres, a nearly new boat cover, a new pro fully battened mainsail @ 7.1square metres , a sport reefing mainsail @ 5.7 square metres and a jib @ 1.2 square metres. The foil pack includes a rudder, tiller extension and a dagger board....
read more
| Year: | 2011 |
| Length: |
3.5m |
| Location: |
Near Colchester UK |
| Price: | £1,250 |
| Status: | Available |
View Details |
RS600ff sail in very good condition. Age unknown....
read more
| Year: | 2010 |
| Length: | 1m |
| Location: | UK |
| Price: | £500 |
| Status: | Available |
View Details |
RS Aero 1182 – 7 & 5 Rigs – Excellent Spec
Well-sorted RS Aero 1182 for sale. A great, competitive boat that’s ready to go straight on the water. Ideal for club racing or the Aero open circuit.
Package includes:
• 7 rig – sail in good used condition
• 5 rig – sail as new, very little use
• Tactic race bracket
• Launching trolley
• Under cover and over cover
• Foil covers
• Mast and spars bag
• All class upgrades completed, including new mast step
A well-cared-for boat with everything needed to sail immed...
read more
| Year: | 2014 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £4,500 |
| Status: | Available |
View Details |
RS Feva XL #4991 – exceptional condition for age & fully race
ready - never seen salt water!
Looking for a Feva that doesn’t need a penny spent on it? This is a great example of the class, in very good condition and spec'd for both racing and midweek training. Used only on fresh water reservoirs in North Yorkshire and never raced outside of club
racing.
Hull: Dry, and fast—just a clean, well-maintained racing machine.
Sails: XL Racing sail Mylar main and Dacron jib in great condition -always stored rolled and in dry. Dacron training sail in immaculate condition....
read more
| Year: | 2009 |
| Length: | 12' |
| Location: | UK |
| Price: | £2,500 |
| Status: | Available |
View Details |