All Sailing Dinghies for sale in the UK
Phantom 1435 for sale.
In good condition. comes with: 3 x masts (1 x ceilidh new, 2 x superstars), 2 x booms, top and under covers, 2 x rudders (1 x lifting, 1 x fixed), 6 x sails ( 1 x HD unused, 5 x P&B varying condition 1 used only a couple of times). Electric compass. Launching and road trolleys.
New slot gasket fitted.
Has been stored inside for last 18 months, ex nationals winning boat.
More pictures/info on request....
read more
| Length: | 4.42m |
| Location: | UK |
| Price: | £6,700 |
| Status: | Available |
View Details |
Bought new flat cut main last year direct from P&B, used several times now selling the boat hence selling sail separately. (worth almost as much as the boat!)...
read more
| Year: | 2025 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £695 |
| Status: | Available |
View Details |
This boat was built to an unbelievable standard by Andy Miles and sent to Nigel at Paintcraft for a top and bottom paint and varnish, and still in immaculate condition as painted yesterday.
Complete with combi trailer; 10" wheels, HD Dacron sail dated 2012 very good condition, New top cover last year, believe the mast is a Cumulus.
The boat is kept at IOSSC on the Isle of Sheppey and being retired can be viewed any time. Ps more photos available. (I do have an as new P&B sail, selling separately for £700)...
read more
| Year: | 1999 |
| Length: | 4m |
| Location: | Sheerness UK |
| Price: | £1,495 |
| Status: | Available |
View Details |
Mk 9 Ovington Hull. Finished by Roy Windebank and H Simpson.
3 complete suits of Goacher sails. 1 suit used less than a dozen times.
Good cover - 3 year old.
New toe straps.
Quick boat, particularly upwind.
Excellent boat to race in the Open fleet.
Serviceable trailer.
More Photos of the hull etc available by request....
read more
| Year: | 1993 |
| Length: |
6m |
| Location: |
UK |
| Price: | £2,250 |
| Status: | Available |
View Details |
We have RS400 - 1208 for sale. Comes with:
-2 Mainsails (1x very good condition New-Style, 1x Old-Style - fair condition)
-2 Old-style jibs (1x very good condition, 1x good condition)
-2 Spinnakers (Purple spinnaker - very good condition, White - usable condition)
Comes with recently replaced launch trolley (2024) and RS Cover (2024). Recently re-roped with Kingfisher control lines (new wing-wang and gybing lines, spinnaker pole launch).
Ronstan spinnaker sheet ratchets and harken main-sheet swivel ratchet.
No road trailer. However, willing to assist with delivery/transport if requ...
read more
| Year: | 2003 |
| Length: | 4.52m |
| Location: | LLSC UK |
| Price: | £2,250 |
| Status: | Available |
View Details |
Refurbished wooden GP14 with painted hull, new decks and internal floorboards, brand new galvanised trailer and fitted cover. Honest cruising / project boat.
Supplied with a brand new galvanised road trailer and detachable launch trailer, plus a well fitting blue cover. Sail inventory includes two mainsails, jib and spinnaker. Rigging present and suitable for cruising use.
There is a manageable leak at the centreboard case (typical of older wooden boats).
A stable, versatile dinghy suitable for single or double handed sailing, ideal for relaxed inland or coastal cruising....
read more
| Year: | 1962 |
| Length: | 14' |
| Location: | UK |
| Price: | £600 |
| Status: | Available |
View Details |
Aero 7 sail number 2125
in good used condition with usual wear marks for its age (photos of these are available)
Comes with:
Club racing condition Aero 7 mainsail and bag
Aero 7 mast
Boom
Rudder, stock, tiller
Daggerboard
RS padded spar bag
RS padded rudder bag
RS padded daggerboard bag
Undercover
Top cover
Trolley
There is also a brand new Aero 5 mast section, unopened sail with the separate sail numbers and bag that can be sold with the boat at an extra cost....
read more
| Year: | 2016 |
| Length: | 4.1m |
| Location: | Swarkestone UK |
| Price: | £4,000 |
| Status: | Available |
View Details |
Very good condition and ready to sail. Has recently been refurbished. Contains some uprated parts. Sailed regularly with no problems. Would make a great first boat. Good quality cover and launch trolly included. Could deliver locally....
read more
| Length: | 3.40m |
| Location: | UK |
| Price: | £350 |
| Status: | Available |
View Details |
Standard sail x1 (fair condition)
Radial sail x2 (fair and good, both shown rigged in images)
4.7 sail x1 (fair condition)
Hull dry and mast step holds water. Minor damage to gunwhale at bow (doesn’t leak, but has been kept taped over).
Standard, Radial and 4.7 lower mast sections
Upper mast section, boom
Aluminium tiller (Allen)
Carbon tiller extension 1250mm (Rooster)
All deck hardware and rigging, XD components
8:1 Cunningham kit brand new
Rudder and Daggerboard in good condition with Rooster carry case
Launching trolley with solid wheels
Boat cover...
read more
| Year: | 1984 |
| Length: | 4.23m |
| Location: | UK |
| Price: | £850 |
| Status: | Available |
View Details |
Ovington built Musto Skiff for sale - GBR 238.
Set up by 2024 World Champion Sam Pascoe and with Bluewave adjustable lowers.
Launch trolley & combi road trailer. One mainsail, 2 spinnakers - one for racing & 1 for training. Top & bottom covers.
Located in Weymouth, Dorset but may be able to help with delivery....
read more
| Year: | 2005 |
| Length: | 4.55m |
| Location: | Weymouth UK |
| Price: | £2,950 |
| Status: | Available |
View Details |