All Sailing Dinghies for sale in the UK
A lot of boat, all in good working condition, all rigging was labelled when mast lowered and towed from sailing club for ease of re-assembly. Carbon rudders and dagger boards, good main sail, jibs, gennaker, comes with big wheeled launching trolley, old but serviceable tyres with new inner tubes, and sturdy road trailer with recent tyres, and trailer has detachable arms for safe towing when the boat is not on it! Full crate of spares so you should have everything to rig and sail the boat. Date of boat not known but probably late 90's. Reason for selling, I'm a bit old for it now! Pur...
read more
| Length: | 17' |
| Location: | East Grinstead UK |
| Price: | £1,850 Tax Exempt |
| Status: | Available |
View Details |
Winder Mk1 Solo FRP, c/w two Dacron main sails (by North - one of which is a laminate ST2K), combi trolley & road trailer, cover and ready to sail.
C. sleaved Selden mast & Boom, Winder Rudder.
Usual scuffs - but in good order and ready to race....
read more
| Length: |
12' 5" |
| Location: |
Ripon Sailing Club UK |
| Price: | £2,850 Including VAT |
| Status: | Available |
View Details |
Mirror dinghy (Mr Rusty); currently off the water due to 2 patches of rot in the cockpit floor. Comes with 2 x aluminium masts, 1 x wooden mast, 2 x gaffs, 1 x boom, undercover (v good condition), 1 x boom up cover (below average), 1 x boom down cover, 2 x suits of sails, spinnaker (+ all control lines, pole etc), lifting rudder, centreboard, road trailer and basic launching trolley. Unfortunately, I have no facilities to repair the hull and, ideally, dry store in the winter and have lost the battle against the elements. Potential to be repaired or used for spares. Happy to deliver (within...
read more
| Year: | 1976 |
| Length: | 3.30m |
| Location: | Chew Valley Lake UK |
| Status: | Available |
View Details |
Hartley silver grey, excellent condition.
Carbon boom, Goose Kneck heavy duty.
Centre main with track.
Non-slip floor, grab lines.
Padded toe strap. Overboom cover.
Double cradle alluminium launching trolley.
Flat free wheels.
MANY EXTRAS
Reason for selling: poor mobility, health, age 83....
read more
| Year: | 2025 |
| Length: | 3.5m |
| Location: | Ripon SC UK |
| Price: | £10,500 |
| Status: | Available |
View Details |
Very good condition hull virtually unmarked as is all else nothing missing all works correctly with recent launch trolley. See picture for condition,more available ,any questions please get in touch. OVNO...
read more
| Year: | 2005 |
| Length: | 3.50m |
| Location: | UK |
| Price: | £550 |
| Status: | Available |
View Details |
C2 sail never used. C1 rig lightly used as daughter has defected to an Aero! Foil bag - foils are excellent. Top cover is showing age. Hull is excellent. Is in my back garden now weather has improved but has been in garage. Possible extra C2 sail. Hartley aluminium launching trolley. C1 sail came from daughter’s original byte hence sail number. C2 shows 3707....
read more
| Year: | 2017 |
| Length: | 3.60m |
| Location: | UK |
| Price: | £2,700 |
| Status: | Available |
View Details |
Well maintained boat in great condition. Has been garage stored since the 2024 Waszp Weymouth Nationals, where it was an under-21 medal winner. Was also winner of the 2024 Waszp Scottish Championships and qualified for Gold Fleet at the 2024 World Games in Sandefjord. Was a second boat, and has seen light use, owners main competitive campaign was in ILCA’s.
Comes with one very good condition, undamaged Regatta level sail and an absolutely immaculate Championship sail, which has only been used at two events.
Straight and damage free foils, top cover, all foil covers, mast bag, laun...
read more
| Year: | 2021 |
| Length: | 3.35m |
| Location: | UK |
| Price: | £7,500 |
| Status: | Available |
View Details |
Topper 36897 “Blue Tack”. Blue deck, white hull. 5.3 sq m sail. All in good condition. Centre mainsheet & race rigged. New centreboard keel plate, mainsheet block & toe traps. Complete with collapsible aluminium alloy launching trolley and cover.
Can be viewed near Wimborne, Dorset...
read more
| Year: | 1994 |
| Length: | 3.35m |
| Location: | Wimborne UK |
| Price: | £450 |
| Status: | Available |
View Details |
Laser 2 with launch trolley and Road trailer combo. 2 mains, 2 jibs, 1 spinaker. Great dinghy for 2 people or single handed. Very light easy to launch and retrieve. Condition fair. Sailed regularly, sale due to hip and knee replacements....
read more
| Length: | 14' 6" |
| Location: | Chatham UK |
| Price: | £500 |
| Status: | Available |
View Details |
Great competitive Topper in good condition, ready to hit the water. This is a full package with lots of useful upgrades over the last couple of years and plenty of kit included — ideal for club racing or travelling.
Included:
• 2 x 4.2 sails
• 3 x 5.3m sails (one bought last year for £150, approx. 18 months old and lightly used)
• 2 x kickers
• 2 x downhauls
• Spare Harken centre block and harken rigged boom
• Spare boom
• New centre toe strap
• 2 covers (one in good condition, the other has a couple of small nicks/...
read more
| Year: | 2000 |
| Length: | 4m |
| Location: | UK |
| Price: | £1,000 |
| Status: | Available |
View Details |